Inicijativa za „Bolnica prijatelj djece“ pokrenuta je 1991. godine s ciljem da bolnice i zdravstveni djelatnici postanu prva važna karika u lancu unapređenja i poticanja dojenja s kojem se majka susreće nakon rođenja djeteta. Svaka ustanova koja pruža usluge rodiljama i brine se za novorođenčad  treba imati ispisana pravila o dojenju, a to je  DESET KORAKA DO USPJEŠNOG DOJENJA. Prve savjete majke dobivaju kao trudnice, pa kao roditelj u rodilištu, a  10. korak je poticati na osnivanje grupa za potporu dojenju i uputiti majke na njih pri izlasku iz rodilišta odnosno bolnice. Prva grupa u Maloj Subotici bila je osnovana 2000. godine. Sastajale su se majke koji su dojile, razmjenjivale iskustva i savjete,  družile se u kući voditeljice grupe i bile zadovoljne. Budući da se nove majke nisu odazvale i uključile,   grupa nije jako dugo opstala. Ove godine sam ponovno radila i trudila se oko osnivanja grupe te uspjela skupiti majke dobre volje  za druženje i promicanje dojenja. Nadamo se da će  se ova započeta grupa voditi kontinuirano. S obzirom da radim  kao patronažna sestra uviđam iz svojih statističkih podataka da majke nedovoljno doje svoju djecu. Razlozi koje navode su različiti, no mislim da majke nisu neupućene u prednost dojenja, već izostaje njihova hrabrost, dobra volja i odricanje od njihove komotnosti. Majkama koje doje i trudnicama koje se spremaju dojiti šaljem poruku: Budite hrabre, ustrajte u nakani za dojenjem i dojite svoje dijete, jer je majčino mlijeko najbolja i potpuno prilagođena hrana za vaše dojenče i dijete.
Patronažna sestra Marija Mesarić